טיפול בכאב

הטיפול בכאב נקבע על ידי היסטוריית הכאב, עוצמתו, משך התסמינים, מצבים רפואיים נלווים, תקופות החמרה והקלה, ואברים המעורבים בגרימת הכאב. על מנת שחלק בגוף יגרום לכאב, הוא חייב להיות קשור לעצב, רגיש לפגיעה, וחוויית גירוי הגורמת לכאב.

candle

הרעיון מאחורי שיטות התערבות לטיפול בכאב הוא שקיים מבנה ספציפי בגוף המכיל עצבים תחושתיים שהם המקור ליצירת הכאב. הטיפול מתחיל עם זיהוי המקור המדויק של הבעיה, ובידוד הטיפול האופטימאלי.

צילום רנטגן הוא שיטת צפייה במבנה הפנימי של הגוף. הצילום משמש לעיתים קרובות כדי לסייע לרופא באיתור מדויק של הכאב, כך שהתרופה תגיע למקום המתאים בלבד. גם צילום אולטרסאונד משמש לזיהוי מבנים פנימיים.

 

סוגי הכאבים הבסיסיים

קיימים מקורות רבים של כאב. שיטה אחת לחלוקת המקורות היא חלוקתם לשתי קבוצות: כאבים ממוקדים וכאבים נוירופתיים. קביעת שיטת הטיפול בכאב תלויה במידה רבה בסוג הכאב. דוגמאות לכאבים ממוקדים הם כריתת עצם שבורה, נזק לרקמות או פציעות המעבירות אותות באמצעות עצביים היקפיים למוח, דרך עמוד השדרה. אותות כאב אלו מווסתים בכל מסלולי הגוף, וכך מודע אדם לפגיעה.

כאבים נוירופתיים נגרמים כתוצאה מנזק או מחלה המשפיעים על מערכת העצבים. לעיתים לא קיים מקור ברור לכאב, והוא עשוי להתרחש באופן ספונטני. דוגמא קלאסית לכאבים אלו היא נוירו פתיה סוכרתית היקפית, המתבטאת בכאב העשוי להתרחש לאחר כריתת העצבים או לאחר שבץ.

 כאבים ממוקדים

כאבים אלו מתרחשים לרוב בגב, ברגליים ובזרועות, וניתן לחלקם לשני סוגים: שורשיים או גופניים.

כאבים שורשיים. אלו הם כאבים הנובעים מגירוי שורשי העצבים, למשל לאחר פריצת דיסק. הכאב עובר אל הרגליים או הזרועות בפיזור העצב היוצא משורש העצב בעמוד השדרה. מצבים בריאותיים הקשורים לכאבים אלו הם חולשה, חוסר תחושה, תחושת עקצוץ או אובדן הרפלקסים.

כאבים גופניים. כאבים אלו מוגבלים לגב או לירכיים. אבחון כאבים אלו מתבצע עם בדיקת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, ובדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן וסריקות MRI או CT, אך למרות בדיקות אלו הרופא יכול לבצע אבחנה מדויקת בחלק מהמקרים בלבד.

הגורם למרבית כאבי הגב אינו מזוהה, והם מסווגים כאידיופטיים. מבני הגב הגורמים לעיתים קרובות לכאבי גם הם עצב הזנב והדיסקים. עצם הזנב ממוקמת בחלק האחורי התחתון של עמוד השדרה ותפקידה לספק יציבות והגבלת יכולת ההתכופפות או סיבוב הגב. הדיסקים הם 'בולמי הזעזועים' הנמצאים בין כל אחת מהחוליות. עצם הזנב משמשת להליכה רגילה ומסייעת להעברת משקל מהגוף העליון אל הרגליים.

השיטות לטיפול בכאבים

כאבים אלו עשויים להיות קשים לטיפול, אך עם אבחנה זהירה ושילוב מספר שיטות טיפולים, קיים סיכוי מצוין לשיפור בכאב והשבת התפקוד. תרופות הן עמוד התווך של טיפול בכאבים אלו. הן עובדות באמצעות השפעה על האופן בו מתבצע מידע הכאב על ידי הגוף.

רוב המידע מסונן על ידי מערכת העצבים המרכזית, בדרך כלל ברמת עמוד השדרה. לדוגמא, אם אדם יושב על כיסא, העצבים ההיקפיים שולחים תגובה ללחץ בין הגוף והכיסא אל מערכת העצבים. יחד עם זאת, היות והמידע אינו משרת שום מטרה רגילה, הוא מסונן בעמוד השדרה.

תרופות רבות לטיפול בכאב נוירופתי פועלות על תהליך סינון זה. סוגי התרופות המשמשות לכאבים אלו כוללים תרופות נוגדות דיכאון, המשפיעות על רמות הסרוטונין או הנוראפינפרין, ותרופות נוגדות הפועלות על נוירוטרנסמיטורים שונים כגון גאבא וגליצין.

אחד הכלים החזקים ביותר בטיפול בכאב נוירופתי הוא ממריץ עמוד השדרה, המספק כמויות זעירות של אנרגיה חשמלית ישירות על גבי עמוד השדרה. עבודות הגירוי מפריעות למידע בלתי הולם של כאב הנשלח למוח, ויוצרת גם תחושת עקצוץ באזור הכאב המוסווה.

בנוסף כדאי לקרוא על:

התמודדות וטיפול בכאב

טיפול בכאב גב תחתון