מהי פסיכולוגיה חיובית, ומה היא לא

בתוך פחות מעשור, פסיכולוגיה חיובית תפסה את תשומת הלב של הקהילה האקדמית והציבור הרחב. חיפוש בגוגל אחר המונח 'פסיכולוגיה חיובית' מוביל ליותר מ-419,000 תוצאות, שזהו כמובן נתון מרשים ולכל אדם מומלץ להקפיד על גישה זו.

ללא קשר, החיסרון של פופולריות הפסיכולוגיה החיובית הוא הפיתוי לרוץ קדימה במרדף אחר פופולריות נוספת. לכן יש להבין מהו תחום זה ומה ידוע באמת. זוהי קריאה למדע ופרקטיקה לפסיכולוגיים לטיפול בכוח וחולשה, לבניית הדברים הטובים ביותר בחיים כמו תיקון ההיבטים הגרועים, וסיוע לאנשים להפוך את חייהם לנורמאליים ומלאים כמו עם פתולוגית ריפוי.

street lights

הגדרה זו אינה קובעת או רומזת שפסיכולוגיה צריכה להתעלם מהבעיות האמיתיות מאוד שאנשים חווים או לדחות אותן. אין פירוש הדבר שפסיכולוגיה צריכה להיות מושלכת או להתחלף. הערך של פסיכולוגיה חיובית הוא השלמת והרחבת הפסיכולוגיה המתמקדת בבעיה שהייתה דומיננטית במשך עשורים רבים.

פסיכולוגיה חיובית מתבססת על מספר אמיתות יסודיות. ראשית, מה שטוב בחיים הוא אמיתי כמו מה שרע, ואינו נגזר, משני, הזוי או חשוד בדרך אחרת. שנית, מה שטוב בחיים אינו פשוט העדר מה שבעיתי. כל אדם יודע את ההבדל בין לא להיות מדוכא ולדלג מהמיטה בבוקר בהתלהבות לקראת היום. ושלישית, חיים טובים דורשים הסבר משלהם, ולא רק תאוריה של הפרעה.

פסיכולוגיה חיובית היא פסיכולוגיה, שהיא מדע, הדורש תאוריות בדיקה נגד ראיות. זוהי אינה גרסה ממוחזרת של כוח החשיבה החיובית ואינה המשך של 'הסוד'. הנקודה החשובה היא שאושר אינו רק תוצאת ספין מזל של גלגל הרולטה הגנטי. קיימים דברים שאנשים יכולים לעשות על מנת לחיות חיים טובים יותר, הכרוכים בעבודה קשה, ולא קיימים קיצורי דרך לאושר מתמשך.

הגברת האושר באמצעות פסיכולוגיה חיובית

אדם יכול לקרוא את כל עצות החרדה בעולם, אבל שום דבר אינו חשוב, מלבד הנקיטה בפעולה. כדי להרגיש טוב יותר, יש למקד באופן משמעותי את המאמצים על ההיבטים המפחיתים את החרדה, ומגבירים את הרגשות החיוביים, כמו גם הפסקת ביצוע פעולות הגורמות לירידה במצב הרוח, מתח וערנות בלילה?

פסיכולוגיה חיובית היא המחקר המדעי של נקודות החוזק והתכונות החיוביות המאפשרות לאדם וקהילות לשגשג. תחום זה מבוסס על האמונה לפיה אנשים רוצים לחיות חיים משמעותיים ומספקים, על מנת להדגיש את תכונותיהם החיוביות ולשפר את חוויות האהבה, העבודה והמשחק.

תחום זה מדגיש הכרת תודה, החשובה במיוחד לגידול ילדים. מחקר על בני נוער מראה כי הענקה מגבירה רגשות חיוביים, בריאות נפש, שביעות רצון מהחיים ואת המוטיבציה שלהם להשתמש בעוצמות החיוביות שלהם לתרום לחברה.

אנשים מאושרים ואומללים חווים את אותו כאב וטראומה. ההבדל הוא שלאנשים מאושרים קיימת נטייה המסייעת להם להתאושש מהר מאוד. כשאדם מטפח גישה מאושרת יותר, הוא הופך להיות פחות תלוי במקורות חיצוניים של אימות, וסומך על מחשבותיו, רגשותיו והתנהגויותיו. ככל שאדם משנה את הגישה שלו מהר יותר, כך הוא מסוגל לפתח את המוטיבציה לשנות את השפעות החרדה שלו.

בנוסף כדאי לקרוא על:
 

מחקרים מדעיים קושרים רגשות חיוביים לבריאות טובה יותר, חיים ארוכים ורווחה גדולה יותר – מאמר בנושא באתר אוניברסיטת הווארד

מאמר בנושא פסיכולוגיה חברתית : עשרה מחקרים שישנו את השקפת האושר שלנו.

10 קווי מחקר בנושא פסיכולוגיה חיובית - מאמר בנושא אתר Psychology Today